Video: Näin 30-tonninen meteoriitti nostettiin päivänvaloon

Argentiinalaiset tähtiharrastajat kertoivat aiemmin tässä syyskuussa löytäneensä jättimäisen suuren meteoriitin Chacon maakunnasta, noin 800 kilomerin päässä pääkaupunki Buenos Airesin luoteispuolella. Chahon tähtitieteellinen yhdistys kaivoi tämän raudasta ja nikkelistä pääosin koostuvan meteoriitin ylös syyskuun 10. päivänä.

19.09.2016

Meteoriitin massa on noin 30 tonnia ja se on kolmanneksi massiivisin tiedossa oleva meteoriitti. Kaikkein painavin löydetty meteoriitti on satakunta vuotta sitten Namibiasta löydetty 50-tonninen järkäle.

Tämä nimen "Gancedo" saanut argentiinalaismeteoriitti lepäsi paikassa, jolta taivaallisten kivien löytäminen ei ollut mikään yllätys. Paikan nimi on Campo del Cielo, eli "Taivaallinen alue", koska sinne osui suuri meteorisade noin 4000 vuotta sitten. Alueelta on jo vuonna 1980 löydetty jo lähes 37-tonninen meteoriitti.

Videolla näytetään kuinka meteoriitti nostetaan esiin ja millainen tämä kivenmurikka oikein on.