Monet lukijoistamme ovat varmasti tottuneita katselemaan kalansilmäobjektiivilla otettuja kuvia, jotka esimerkiksi pientä huonetta tai koko taivaan täyttävää halonäytelmää kuvattaessa ovat kerrassaan mainioita.
Mutta mitäpä jos kokotaivaan kuvan ottaisikin alaspäin, ja sen koostaisi monista yksittäisistä, toisiinsa kiinnitetyistä kuvista? Silloin tuloksena on taidetta: hollantilainen Wouter van Buuren ja Kanadassa asuva Zainab Hussain ovat tehneet näin ja saaneet aikaiseksi omalaatuisen kauniita kuvia.
Siinä missä van Buurenin kuvissa maisema vääntyy pallomaisena keskellä olevan rakennuksen tai muun olennaisen kohteen ympärille, leikittelee Hussain kääntelemällä kameraansa ylös ja alas, jolloin tuloksena on palloja tai reikiä, riippuen siitä onko taivas reunalla vai keskellä. Kuvat tuntuvat kätkevän sisäänsä räjähtävää voimaa, aivan kuten pinkeäksi puhallettu ilmapallo, tai sitten keskellä oleva reikä voisi imeä katsojan sisäänsä.
Kuvat: yllä Zainab Hussain: West Chapters Planet (2012) ja alla Wouter van Buuren: Shanghai (2013).