Skip to header Skip to main navigation Hyppää pääsisältöön Skip to footer

Main navigation

  • Etusivu
  • Aihealueet
    • Avaruus
    • Tiede
    • Tekniikka
    • Luonto ja ympäristö
    • Terveys ja lääketiede
    • Ihmiset
    • Taide
    • Paikkoja
    • Arvioita
  • Videot ja podcastit
  • Uusimmat jutut listana
  • Jutturuletti
  • Tiedekiinnostavuuskartta
Tiedetuubi
2000 kävijää Velaatan avaruuskeskuksessa
Jari Mäkinen
25.03.2014

Viime kesän kenties riemukkain avaruudellinen tiedetaidetempaus oli Velaatan maitolaiturimuseossa Tampereen luona Teiskossa, noin 50 km pohjoiseen Tampereelta 338-tien varressa Velaatan kylässä. Kesäkuun puolivälistä lokakuun alkuun siellä sijaitsi Suomen ensimmäinen avaruuskeskus, missä tarjottiin avaruusmatkoja kaikille halukkaille.

Avaruuskeskuksesta löytyi lähtötelineissään oleva avaruusraketti Velaatta 1, museon päähallin avaruusaiheisista runoista ja kuvista koostuva näyttely sekä taiteilija Jukka Tuomisen teos Sininen lehmä.

Keskuksessa oli myös ahkerassa käytössä ollut raketin laskeutumisalue, jossa Velaatan kosmonautit saattoivat kuvata itsensä avaruuspuvussa todisteeksi kuukäynnistään. Kuvia ladattiin innokaasti Maitolaiturimuseon Facebook-sivulle. Avaruusturistien kuvat kiersivät siis maapallon nopeammin kuin näyttelyn suojelija, maailman ensimmäinen kosmonautti Juri Gagarin! Avaruuskeskuksen tavoitteena oli edistää sympaattisella tavalla kulttuuria, elävää maaseutua ja hyvää mieltä – ja siinä se onnistuikin.

Nyt maaliskuussa 2014 kesän tilastotiedot julkistettiin. Liki 2000 kotimaista ja kansainvälistä seikkailijaa saapui paikan päälle Velaatan avaruuskeskukseen. Virtuaalisen kuukäynnin teki noin 30.0000 kävijää. Kun laskemme kävijämäärän ja hyvän mielen katetuoton neliötä kohti, Maitolaiturimuseo on maailman huippua. Ehkäpä peräti ykkönen!

Kesällä 2014 Velaatan maitolaiturimuseo muuntuu joksikin aivan muuksi.

Samasta aiheesta

Taiteesta tulee jännää, kun siihen lisää vähän sähköä
Nyt pykätään patsasta avaruuskissalle (video)
Onko tämä muka taidetta? Kerro ja auta tutkijoita.
Video: Mozartia printterillä
Uskomaton ihminen, joka kestää törmäyksiä auton kanssa

Suosituimmat tänään

La Silla – Euroopan eteläisen observatorion ensimmäinen havaintopaikka Chilessä
Sateenkaaren seitsemän väriä
Jutturuletti
Tässä on koronavirus, joka tulee pian taas kiusaksemme
Kuinka ensimmäinen avaruuskoira Laika kuolikaan?

AIHEALUEET

Avaruus ja ilmailu
Tiede ja tekniikka
Luonto ja ympäristö
Lääketiede ja terveys
Ihmiset ja paikat
Kirjat, elokuvat ja taide

ERIKOISTA

Tiedekiinnostavuuskartta
Jutturuletti
Suorana labrasta
eTuubi
Videot

TIEDETUUBI

Tiedetuubin esittely
Toimitus
Tiedetuubi ja tekoäly
Yhteistyökumppanit
Mediakortti
Information in English

Copyright © 2012-2026 Tiedetuubi - All rights reserved