Skip to header Skip to main navigation Hyppää pääsisältöön Skip to footer

Main navigation

  • Etusivu
  • Aihealueet
    • Avaruus
    • Tiede
    • Tekniikka
    • Luonto ja ympäristö
    • Terveys ja lääketiede
    • Ihmiset
    • Taide
    • Paikkoja
    • Arvioita
  • Videot ja podcastit
  • Uusimmat jutut listana
  • Jutturuletti
  • Tiedekiinnostavuuskartta
Tiedetuubi
Airbus toimitti vuonna 2024 enemmän koneita kuin Boeing

Eurooppalainen lentokoneenvalmistaja Airbus ilmoittaa toimittaneensa vuonna 2024 kaikkiaan 766 liikennelentokonetta. Yhtiön amerikkalainen kilpailija ylsi vain 348 koneen toimituksiin.

Toimitus
14.01.2025

Airbusin liikennelentokoneita ryhmäkuvassa

Airbus kertoo tiedotteessaan, että yhtiö toimitti 766 konetta 86 asiakkaalle vuonna 2024. Näiden joukossa oli myös ensimmäiset A321XLR -koneet.

Kaikkiaan A220-sarjan koneita toimitettiin 75, A320-sarjan koneita 602, A330-koneita 32 ja suurimpia A350-koneita 57 – mukana myös Finnairille toimitetut koneet. 

Uusia tilauksia yhtiö kertoo saaneensa uusia tilauksia 878. Tilauskirjassa on peräti 8658 konetta. 

Boeingin harmina oli syksyllä 2024 ennen kaikkea ennätyksellisen pitkä, 53 päivää kestänyt lakko, joka pysäytti koneiden toimitukset pariksi kuukaudeksi. Yhtiön tuotanto ei muutenkaan ole vielä palautunut normaaliksi mm. 737 Max -koneiden hankaluuksien vuoksi. 

Toimitusta odottavia 787-koneita

Boeingin tehtaalla Everettissä, Washingtonin osavaltiossa, oli vuonna 2023 runsaasti toimitustaan odottaneita koneita. Kuten on edelleenkin. Kuva: Jari Mäkinen.

 

Myös Boeing uuden 777X -koneen toimitukset ovat viivästyneet aiotusta, sillä koneen koelento-ohjelma on paitsi vuosikaupalla myöhässä, niin oli keskeytynyt vuonna 2024. 

Kiinnostavasti yksi Boengin toimittamista koneista oli kuitenkin 777-300ER. Kyseessä on yksilö, joka on odottanut toimitustaan asiakkaalle viiden vuoden ajan Mojaven autiomaassa. The Air Current toteaa, että kyseessä on viimeinen Boengin valmistama 777. China Southern Airlinesille tarkoitettu kone valmistui tammikuussa 2020, mutta tuolloin alkaneen koronapandemian vuoksi sen toimitusta lykättiin.

Samasta aiheesta

Airbus toimitti vuonna 2024 enemmän koneita kuin Boeing
Maailman pisin reittilento laskeutui - 18 tuntia ja 25 minuuttia lentokoneessa
Tässä on Airbus-koneperheen uusin tulokas – ja kenties tuleva Finnairinkin konetyyppi

Suosituimmat tänään

Tällainen oli Starshipin lento 14 – nyt noustiin kiertoradalle saakka
Jutturuletti
Turistipallo nousi stratosfääriin
Koelento: Pipistrel Velis Electro -sähkölentokone
Yksin Marsissa -elokuva 2/2: Tieteellisesti melkein nappiin, muttei läheskään

AIHEALUEET

Avaruus ja ilmailu
Tiede ja tekniikka
Luonto ja ympäristö
Lääketiede ja terveys
Ihmiset ja paikat
Kirjat, elokuvat ja taide

ERIKOISTA

Tiedekiinnostavuuskartta
Jutturuletti
Suorana labrasta
eTuubi
Videot

TIEDETUUBI

Tiedetuubin esittely
Toimitus
Tiedetuubi ja tekoäly
Yhteistyökumppanit
Mediakortti
Information in English

Copyright © 2012-2026 Tiedetuubi - All rights reserved